Energetický manažer: cesta k úspornější a zodpovědnější energetice obce

13.05.2020

Chlápek v obleku s RedBullem v ruce? Nebo člověk, který na korporátní poradě nadšeně hýká a povzbuzuje ostatní k výkonům zvyšujícím prodeje? Kdepak: role energetického manažera je o dost civilnější a zároveň přínosnější. Šikovný energetický manažer může městu ušetřit během několika měsíců spoustu peněz a ještě ho nasměrovat na cestu čistší a k přírodě i lidem ohleduplnější energie v zásuvkách.

Města platí provoz škol, školek i svých vlastních budov. Tam všude se topí, svítí, vaří se tam voda na čaj. To všechno spotřebovává energii. Ne vždycky je tahle spotřeba ovšem nastavena efektivně.

A přesně tady přichází náš energetický manažer, který sleduje spotřebu elektřiny (často také plynu a vody) a řídí efektivní nastavení tohoto svícení a topení. Jaroslav Klusák, energetický manažer Litoměřic, říká: "Města mají obrovský potenciál pro úspory, protože se udržitelné energetice v naprosté většině koncepčně nevěnují."

Náklady vložené do platu energetického manažera se městu během krátké doby vrací. Z vytvořených úspor lze pak financovat další projekty - třeba instalaci fotovoltaických panelů na střechy škol a školek, jako to udělali v Litoměřicích. 

Energetický manažer totiž také směřuje město k využívání obnovitelných zdrojů energie. Obnovitelné zdroje jsou levnější, bezpečnější a hlavně čistší. V Libereckém kraji o tom s obrovským uhelným dolem Turów za rohem něco víme! 

Instalace fotovolatického panelu v Litoměřicích
Instalace fotovolatického panelu v Litoměřicích

Co musí takový energetický manažer umět? 

"Měl by to být koncepční pracovník, nemusí úplně rozumět detailu, ale měl by koordinovat a připravovat projekty. Musí také vědět, co město či obec můžou v udržitelné energetice dosáhnout," říká Jaroslav Klusák.

Tématem toho, co by měl energetický manažer umět, se zabýval také Jiří Louda z ústeckého Institutu pro ekonomickou a environmentální ekonomiku, který se využití obnovitelné energie v obcích věnuje. Na základě rozhovorů s energetickými manažery těch několika měst v ČR, které je mají, zpracoval dokument, který můžou města využít při výběrovém řízení.

"Energetického manažera využije obec zhruba nad 5000 obyvatel," říká Jaroslav Klusák. Menší obce se můžou spojit třeba prostřednictvím Místních akčních skupin a o náklady na energetického manažera se podělit.