Několik tipů pro ohleduplnější Vánoce

05.12.2019

Nebojte, tohle nebude třicátý osmý článek o tom, jak jsou Vánoce strašlivě konzumní a hrozné. Vánoce jsou vždycky takové, jaké si je uděláme. Pokud přemýšlíte o tom, jak je pojmout ohleduplněji k přírodě, můžou vám následující tipy přijít vhod:

Stromeček

U většiny věcí platí, že nejohleduplnější je to, co už máme, a se stromečkem to není jinak. Pokud už máte svůj umělý a máte ho rádi, ozdobte ho i letos. Máte-li raději přírodní stromek, nabízí se možnost odkoupit stromek z prořezů. V některých obcích na Liberecku je místní lesníci nabízejí (například v Polesí u Rynoltic nebo v Nové Vsi nad Nisou). 

U živých stromků v květináči záleží na tom, jakou měly péči. Pokud byly do květináče vsazené těsně před Vánoci, nevydrží ani navzdory vší věnované péči. Je nutné volit dobře zapěstované stromky z lesních školek. Rozdíl bohužel nepoznáte. 

Originální variantou je například stromek z palet (workshopy v minulosti pořádala liberecká dílna Tvoříme z palet) nebo nástěnná ozdoba z větví. Ohromnou spoustu originálních nápadů, k jejichž výrobě nepotřebujete nic složitého, najdete zde.

"Když jsme bydleli v Praze, měli jsme vánoční stromek z půjčovny, ale po přestěhování do Libereckého kraje jsme žádnou půjčovnu stromků nenašli. Takže máme větve z prořezů a všem včetně našich dětí se to zdá super," představuje další možnosti Julie, členka iniciativy Rodiče za klima.

Řadu informací k výběru vánočního stromku najdete v tomto článku na webu ekovanoce.cz.

Dárky

"Uf, už takhle mám potíž něco pro babičku/ manžela/ tatínka vymyslet, a ještě by to mělo být ohleduplné?" Dilemata ohledně toho, čím udělat radost ostatním členům rodiny ve vánočním čase, má většina z nás. Některé rodiny se mezi sebou domluvily, že si dospělí mezi sebou nebudou dávat nic (a hodnotí to jako úlevné rozhodnutí) nebo že omezí počet dárků na osobu. Skvělé jsou nemateriální dárky - vstupenka na koncert, do divadla, do kina nebo třeba permanentka do zoo. Pak vlastně dáváte to nejcennější - radostně a společně strávený čas. Hodí se i jedlé věci, které má obdarovaný rád. V době, kdy je doma vyrobené nebo dokonce vypěstované jídlo čím dál větší vzácností, můžete udělat radost i vlastnoručně vyloupanými ořechy, domácí marmeládou nebo doma vyrobeným ovocným čajem, sušeným či zavařeným.

Klíčové u dárků je dbát na kvalitu. Autorka filmu "Příběh věcí" (The Story of Stuff), Annie Leonard, zjistila, že pouhé 1% věcí, které koupíme, používáme i 6 měsíců po pořízení. Což je dost děsivé a ukazuje to, že řadu věcí, které vlastníme, vlastně nepotřebujeme.

Kvalitu člověk najde častěji u místních výrobců než u věcí z dovozu. Navíc máte na rozdíl od věcí z Asie zároveň jistotu, že zaměstnanci jsou za svou práci adekvátně odměněni, že danou věc nedělaly malé děti a že se výroba musí řídit přísnějšími zákony na ochranu životního prostředí. A co je možná nejdůležitější - u místních malovýrobců víte, že svým nákupem podporujete nějakou konkrétní rodinu. U věcí z řetězců jde většina zisku úzké skupině lidí z vedení podniku.

Věnovat můžete také věc, která není nová. Je to trochu krok mimo komfortní zónu, ale krásné, užitečné a výrazně levnější věci se dají sehnat i v bazarech. Možná tam nebudete pořizovat dárek pro tchýni, která by se mohla urazit, ale ročnímu batoleti bude určitě jedno, jestli dostanu autíčko v novém obalu nebo takové, které už měl někdo předtím. Kromě bazarů se dají dárky pořídit i na tzv. SWAPech. Ty existují jak na sociálních sítích, tak se pořádají "naživo". Swap znamená anglicky výměna, a přesně o to jde. Co už Vám dosloužilo nebo čeho máte přebytek, zkrátka pošlete dál. Buď to vyměníte za něco jiného, nebo prostě darujete s tím, že jindy zase přijde něco potřebného k Vám. V Liberci existuje několik aktivních skupin, které se výměnám věnují a pořádají i "živé" akce.

Některé dárky dělají radost nejen obdarovanému. Nabídka dárkových certifikátů od neziskových organizací je široká a leckdy i dost vtipná. Můžete věnovat kus pralesa, slepice nebo dokonce záchod. Pro ty, kterým certifikáty přijdou málo hmotné, ale neziskovky by podpořit chtěly, se nabízí možnost koupit nějaký předmět z jejich obchodu. A možná můžete letos dát i nějaký dárek planetě - vyberte si nějakou sympatickou neziskovku, která se o ní stará, a podpořte ji prostě jen tak.

Jak to zabalit?

No nějak hezky, samozřejmě. Balicí papír naštěstí není jediná varianta, která se nabízí. Co jiného je k dispozici?

  • Látkové pytlíky - tady je to trochu složitější. Látkové tašky a pytlíky, které jsou dnes populární a zdánlivě ekologičtější variantou, představují ve skutečnosti o dost větší zátěž pro životní prostředí než plastové tašky, pokud nejsou použité mnohokrát. Takže pokud rádi šijete, klidně si pytlíky ušijte, ale chcete-li s nimi svůj dopad na životní prostředí snižovat, používejte je opakovaně. Nejlépe i během roku. Materiál na ně navíc nemusí být nový, lze použít třeba i staré džíny nebo jiné neopravitelné kusy oblečení.
  • Papírové tašky - dnes představované jako ekologičtější varianta - ve skutečnosti musejí být použité vícekrát, aby se jejich dopad na životní prostředí vyrovnal těm plastovým. Jejich výhoda je samozřejmě v tom, že se rozkládají mnohem lépe a rychleji než plasty a nezamořují svět mikroplastovými částicemi. Papírová taška nebo pytlík, ve kterém jste si přinesli třeba chleba, může být krásný obal na dárek. Můžete ji pomalovat, potiskat nebo prostě jen opatřit mašlí.
  • Originální jsou noviny, které s červenou mašlí vypadají skvěle.
  • Zabalit dárek můžete i do šátku nebo šály (nějaké z těch, které už máte). Když do vyhledávače zadáte "furoshiki wrapping", najdete spoustu krásné inspirace.

Jídlo

Když se podíváme do toho, co se o Vánocích v Čechách tradičně jedlo, zjistíme, že celá řada jídel je bezmasých. Znáte pučálku? To je naklíčený hrách a opečený hrách - a velká dobrota. Na ulicích dřív místo prodavačů pečených kaštanů a mandlí v cukru sedávaly babky pučálnice a na kamínkách ji pekly a prodávaly kolemjdoucím. Tuhle dobrotu si můžete připravit na Vánoce i vy. Skvělý recept i s obsáhlým povídáním najdete v Kuchařce pro dceru.

Tradičním dezertem pak byla muzika - rozvařené sušené ovoce (jablka, hrušky, švestky, meruňky) zahuštěné perníkem nebo povidly, do kterého se přidávaly ořechy a rozinky. Přichucoval se cukrem nebo medem a rumem a podával se v miskách.

Méně tradiční ale o to jednodušší jsou nepečené veganské kuličky z ořechů a sušeného ovoce: namočte 100 g mandlí přes noc, rozmixujte s 200 g datlí, přidejte šťávu z poloviny citrónu, vytvořte kuličky a obalujte v kokosu, kakau nebo mletých oříškách. Výborné jsou i kuličky z mletého máku a datlí.

Celé a zcela geniální veganské vánoční menu včetně takových věcí, jako je majonéza z červené čočky, najdete na maruskaveg.blogspot.com.

Krásné Vánoce!