Stávka za klima: přidejte se i vy!

08.09.2019

Stávka za klima 20. září se koná během pracovní doby, v Liberci od 10 do 12:00. Zúčastnit se jí znamená překonat jisté nepříjemnosti, pokud jste zaměstnanec (ale popravdě, není to triviální ani pro rodiče malých dětí). Studenti, kteří za klima stávkují již od loňského roku, o tom vědí své. Někteří dostali třídní důtky nebo napomenutí, jiní jsou "jen" zesměšňováni svými učiteli. A i když máte podporu, nemusí to být úplně snadné jít na demonstraci. Pořád je v nás hodně zažitý pocit, že se to nedělá, že stávkovat je divné. Je potřeba vybočit z řady - a co hůř, ze svých zažitých zvyklostí.

Ze zvyklostí je zkrátka pohodlnější nevybočovat. Jenže na jak dlouho? Pokud nezměníme svoje chování a svůj přístup k přírodě a k planetě, pravděpodobně se brzy dostaneme do situace, kdy nebudeme mít dostatek pitné vody. Kdy nám bude hrozit neúroda. Kdy vlny veder  budou takové, že se ve městech nebude v létě dát rozumně existovat a nemocnice budou přeplněné kolabujícími lidmi. Kdy malárie a cholera přestanou být exotickými chorobami Afriky a Asie a dostanou se opět do Evropy. To není alarmismus - to jsou scénáře vědců založené na důkazech, které se postupně naplňují. Netřeba pokračovat dál, že? 

Studenti dobře vědí, že současné trendy jsou neudržitelné a že nás vedou do budoucnosti, ve které nechce nikdo z nás žít. Proto začali stávkovat - za klima, za život. Je načase, abychom se k nim přidali i my, dospělí, a podpořili je. I když to znamená vzít si v práci volno a překonat pocit, že se to nesluší. Nenechme v tom naše děti samotné, máme svůj díl zodpovědnosti za současný stav světa.

Tlak veřejnosti funguje. Studentské stávky významně přispěly k tomu, že se celá řada lidí probrala, že tématu klimatické krize a jejích dopadů začínají politici i firmy věnovat pozornost. Zjišťujeme, že řešení vlastně máme, ale neuplatňujeme je. K tomu, abychom se jako společnost začali chovat ohleduplněji, je nutný právě ten tlak veřejnosti. Je potřeba se zastavit a ukázat, že svoje požadavky myslím vážně a že jsem kvůli nim ochotná nebo ochotný vykročit ze svých zvyklostí. 

Jste zaměstnanci? Domluvte se se svými kolegy a jděte na stávku společně. Oslovte svého zaměstnavatele a vysvětlete mu, proč je to pro vás důležité. Požádejte ho o oficiální podporu stávky za klima - třeba na webu nebo na sociálních sítích firmy či instituce. Podívejte se také na web nebo Facebook Týdne pro klima, kde najdete stávky a další akce, které se konají ve Vašem okolí. 

Pokud Váš zaměstnavatel stávku za klima nepodpoří, pořád ještě si můžete vzít dovolenou a na stávku vyrazit. 

O Týdnu pro klima, který stávkou za klima 20. září začíná, dejte vědět dál. Můžete si změnit úvodní fotku na Facebooku, poslat svým přátelům, známým a kolegům program Týdne a pozvat je na některou z akcí. Mluvte s nimi o klimatické krizi a inspirujte se přitom článkem na téma Jak vést efektivní hovor o klimatické krizi. Můžete také podepsat Výzvu Týdne pro klima!

Jste zaměstnavatelé? Podpořte své zaměstnance v účasti na stávce a dejte jim prostřednictvím interních komunikačních kanálů vědět, proč je pro Vás téma klimatické krize důležité. Podpořte stávku za klima na sociálních sítích své firmy a na webu. Mimochodem, věděli jste, že za klima stávkují i weby

Přidejte se s námi 20. září k stávce za klima, za život a za budoucnost nás všech. Nenechme v tom děti samotné!